Fotografia – praca w terenie

Fotografia – praca w terenie

Laptop przyda się nie tylko zawodowcom pracującym w terenie, ale też ambitnym amatorom, którzy szykują się do dłuższego wyjazdu. Pliki można też w razie potrzeby zgrywać na przenośne dyski twarde zasilane przez ten sam przewód, za pomocą którego łączą się z komputerem (USB lub FireWire).

Dziś nawet dyski o dużej pojemności, wystarczającej do przeniesienia lub tymczasowej archiwizacji dużej liczby plików, można kupić za niewygórowaną cenę.

Pod względem funkcjonalności komputery przenośne właściwie nie ustępują stacjonarnym. Pozwalają na archiwizację dużej liczby zdjęć oraz swobodną obróbkę i selekcję wykonanych fotografii. Niektóre są wyposażone w czytniki najpopularniejszych kart pamięci, co ułatwia transfer plików i zmniejsza liczbę akcesoriów, które trzeba ze sobą wozić.

Alternatywą są banki zdjęć, czyli niewielkie urządzenia wyposażone w pojemny dysk i ekran LCD, pozwalające na przeglądanie zdjęć (niektóre oferują nawet możliwość odczytu plików RAW). Rozwiązanie to jest stosunkowo mało popularne i coraz mniej producentów ma w swojej ofercie urządzenia tego typu.

Transport sprzętu fotograficznego

Ponieważ komputery przenośne stały się nieodzownym elementem wyposażenia fotograficznego, coraz częściej torby i plecaki fotograficzne mają specjalną komorę na laptopy.

Odpowiednie akcesoria do przenoszenia sprzętu pozwolą bezpiecznie i wygodnie z nim podróżować. Do reporterskiej pracy w mieście, niewymagającej pokonywania dużych odległości, najlepsze są torby na ramię. Przy mniejszej ilości sprzętu wystarczą specjalne pasy biodrowe. Warto zwrócić uwagę na łatwy dostęp do wnętrza torby. Miłośnicy długich pieszych wędrówek docenią zalety plecaków fotograficznych, które tak rozkładają ciężar, by użytkownik jak najmniej się męczył.

Im więcej, tym lepiej – ale z rozwagą

Poważna inwestycja w cyfrowe stanowisko pracy zapewni większe możliwości, wyższą jakość efektów i większe bezpieczeństwo danych, ale pamiętajmy, że nie zrobi to za fotografa lepszych zdjęć.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments