Kalibracja monitora

Kalibracja monitora

1. Kalibracja monitora sposobem domowym

Szara karta

Jednym ze sposobów oceny neutralnej szarości jest szara karta (18%). Stosujemy ją do ustawienia lub porównania szarości tła w monitorze.

Biała Karta

Białej kartki papieru używamy do określenia tzw. białego punktu przy kalibracji monitora.

Szare tło ekranu

Zamiast kolorowych obrazków dobrze jest stosować gładkie szare tło ekranu. Pomaga to w ocenie kolorów oglądanych i obrabianych zdjęć.

2. Kalibracja za pomocą programu

Istnieją specjalne aplikacje ułatwiające kalibrację monitor bez specjalistycznych urządzeń, ale nawet stosując te programy, warto pamiętać o wyżej wymienionych zaleceniach.

3. Kalibracja Systemowa

Istnieją specjalne aplikacje w ramach systemu operacyjnego. W przypadku zainstalowania programu Photoshop lub Photoshop Elements w panelu sterowania Windows pojawia się narzędzie Adobe Gamma. W systemie MacOS należy wejść w System Preferences i dalej Displays > Color > Calibrate > Expert Mode.

Metoda Prób

Chcąc sprawdzić, czy monitor jest odpowiednio skalibrowany i może współpracować z urządzeniami zewnętrznymi, należy wykonać praktyczne próby. Przygotowując zdjęcia do druku offsetowego, możemy wykonać próbę drukarską np. cromalin i porównać kolory na wydruku z tym samym obrazem na ekranie naszego monitora. To samo dotyczy druku cyfrowego. Jeżeli są rozbieżności, doprowadzamy ustawienia ekranu monitora do efektu jak najbardziej zbliżonego do wydruku. Oczywiście ma to sens gdy efekt na wydruku jest zadowalający.

Porady eksperta

Narzędzia i środowisko pracy

Rodzaj monitora

Na monitor komputera patrzymy czasami kilkanaście godzin dziennie. Od rodzaju i jakości monitora zależy wydajność i niezawodność oceny obrazu oraz stan naszych oczu.

Pozycja monitora

Monitor najlepiej ustawić w pomieszczeniu, gdzie jest rozproszone światło (dzienne lub sztuczne). Okno powinno być przysłonięte białym materiałem i dobrze jeżeli ściany pomieszczenia mają kolor biały lub szary. Monitor najlepiej ustawić tyłem do okna lub w rogu między oknami lub oknem a ścianą.

Osłona Monitora

Dobrą pomocą jest osłona wokół ekranu ograniczająca padanie promieni światła na jego powierzchnię.

Oświetlenie

Dla osób pracujących przy obróbce fotografii niezwykle ważne jest światło za ekranem (lampka lub okno z rozpraszającą zasłoną). Dzięki temu balans między światłem w tle a ekranem jest bardziej wyrównany, dzięki czemu wzrok się mniej męczy. Najbardziej niekorzystna dla oczu jest praca przy monitorze w ciemnym pomieszczeniu.

Tablet Wacom

Produkty tej firmy są niezawodne, funkcjonalne i idealnie współpracują z zawodowymi programami do edycji obrazu. Posługiwanie się tabletem otwiera nowe możliwości kreatywne. Skraca dystans pomiędzy pomysłem i wykonaniem. Pozwala na swobodne i dokładne ruchy ręką, a dzięki ergonomii produktu nie powoduje jej zmęczenia. Dla użytkowników podróżujących z laptopem polecam tablet Wacoma Intuos w formacie A6. Natomiast tablety w formacie A5 są idealne do pracy z komputerem stacjonarnym.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments