Krajobraz

Jednym z najważniejszych warunków powstawania dobrej fotografii krajobrazu jest ciekawe światło. Wybierajmy taką porę dnia, gdy światło jest niskie (rano i pod wieczór). Światło padające pod niewielkim kątem do linii horyzontu rzuca długie cienie, które podkreślają trójwymiarowość krajobrazu. Jednak nawet w południe można wykonać dobre zdjęcie, gdy mamy do czynienia z ciekawą konfiguracją chmur, a temat zawiera elementy budujące kompozycją: góry, drzewa itp. – dominują wówczas linia, bryła. kształt i kolor, a nie światłocień.
Zjawiska Przyrodnicze
Tęcza

Ustawiamy tryb Krajobraz lub, jeżeli całe zjawisko nie mieści się w kadrze, korzystamy z opcji zdjęć panoramicznych.
Błyskawice

Włączmy tryb Krajobraz nocny, tryb Zdjęcia seryjne i ustawmy aparat na statywie.
Wiatr

Wiatr bardzo trudno jest sfotografować bezpośrednio – można jedynie uwiecznić przejawy jego działania, stosując długie czasy ekspozycji.
Wschody i Zachody Słońca

Korzystamy z programów tematycznych Krajobraz oraz Zmierzch – Świt
Mgła

Fotografując we mgle, korzystajmy z programów tematycznych Krajobraz oraz Zmierzch – Świt.

W przeciwnym razie możemy mieć kłopoty z ustawieniem ostrości.
Rosa i Szron

Zjawiska te najlepiej uwiecznić, stosując tryb Makro.

Natura i Fauna
Fotografowanie zwierząt nie różni się zbytnio od innych rodzajów fotografii, poza jednym aspektem: polega w głównej mierze na czekaniu.

Zwierzęta na ogół nie chcą pozować do zdjęć , dlatego dobrze jest najpierw poćwiczyć fotografowanie zwierząt domowych, które nas znają.
Kiedy fotografujemy zwierzęta w zoo lub w naturalnym środowisku, podejdźmy jak najbliżej lub zastosujmy długą ogniskową, żeby uniknąć obecności zbędnych elementów w kadrze.

Natura jest tak piękna, że fotografowanie jej jest sporym wyzwaniem. Dlatego dobrze jest skupić się na detalu, barwie, fakturze, geometrii. Pracę ułatwia znajomość tematu. Przy fotografowaniu obiektów z dużą ilością zieleni najczęściej należy zdjęcie nie doświetlić.

Dodaj komentarz