Mamy z czego wybierać

Autobraketing

Zdjęcia seryjne

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wygodę i skuteczność fotografowania lustrzanką cyfrową jest liczba zdjęć, które można wykonać w serii.

Co prawda producenci najczęściej chwalą się szybkością zdjęć seryjnych, ale ten parametr nie jest tak kluczowy w większości zastosowań i poza szybkostrzelną fotografią sportową wystarczają najczęściej spotykane osiągi (ok. 2,5-3 klatek na sekundę).

Liczba zdjęć w sekwencji warunkuje natomiast to, jak często podczas fotografowania trzeba się zatrzymać i poczekać, aż aparat zapisze wykonane fotografie na karcie pamięci. Zależy to od: wielkości plików, szybkości procesora, pojemności bufora i szybkości transferu danych na kartę. Im większa liczba pikseli na matrycy i im mniejszą kompresję JPEG wybierzemy, tym większe pliki zostaną wygenerowane. Zazwyczaj najdłużej trwa zapisywanie plików RAW. Można ich wykonać od kilku do kilkunastu w serii. Znacznie lepiej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o format JPEG, których możemy wykonać nawet kilkadziesiąt w serii.

Autobraketing Ekspozycji

Warto zwrócić uwagę na funkcję „autobraketingu” ekspozycji: aparat wykonuje serię zdjęć jedno po drugim z różnymi wartościami takich parametrów, jak czas otwarcia migawki i otwór przysłony oraz ewentualnie moc błysku lampy błyskowej.

Funkcja ta przydaje się w skomplikowanych sytuacjach oświetleniowych, kiedy trudno jest ustalić właściwą ekspozycję.

Gdy żadne ze zdjęć wykonanych z użyciem funkcji autobraketingu nie ma prawidłowej ekspozycji, w późniejszej obróbce można skorzystać z funkcji HDR, która umożliwia połączenie w jeden obraz kilku klatek o rożnych ekspozycjach. Muszą jednak być spełnione dwa warunki: wszystkie zdjęcia muszą być tak samo kadrowane (statyw) i zapisane w formacie RAW.

Autobraketing Balansu Bieli

Autobraketing Balansu Bieli
Autobraketing Balansu Bieli

Na podobnej zasadzie do braketingu ekspozycji działa funkcja braketingu balansu bieli. Ma ona zastosowanie w oświetleniu mieszanym, bo różnicuje w kolejnych obrazach temperaturę barwową (dominantę barwną). Ponieważ jednak ustawienia balansu bieli są dodawane do zdjęcia dopiero w momencie zapisywania pliku, wykonywanie kilku ujęć staje się zbędne – aparat zapisuje jedną fotografię w postaci kilku plików z rozmaitymi ustawieniami.

Oczywiście opcja ta nie dotyczy trybu RAW, który umożliwia wprowadzenie tych samych ustawień w odpowiednim programie do obróbki obrazu.

Błyskawiczny Podgląd

Jedną z największych zalet fotografii cyfrowej jest możliwość natychmiastowego obejrzenia rezultatów pracy. Choć nie zachęcamy do kasowania zdjęć bezpośrednio w aparacie, czasem jest to konieczne. Najpierw jednak należy dokładnie przyjrzeć się fotografiom zapisanym na karcie.

Ocenę poprawności naświetlenia ułatwi histogram, czyli wykres liczby pikseli w tonach jasnych, średnich i ciemnych., oraz opcja pozwalająca na wskazanie prześwietlonych i niedoświetlonych partii, w których nie widać szczegółów.

Wysoka rozdzielczość monitora LCD oraz możliwość nawet kilkunastokrotnego powiększenia podglądu pozwalają na dokładne sprawdzenie ostrości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *