Mamy z czego wybierać

Mamy z czego wybierać

Zdjęcia seryjne

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wygodę i skuteczność fotografowania lustrzanką cyfrową jest liczba zdjęć, które można wykonać w serii.

Co prawda producenci najczęściej chwalą się szybkością zdjęć seryjnych, ale ten parametr nie jest tak kluczowy w większości zastosowań i poza szybkostrzelną fotografią sportową wystarczają najczęściej spotykane osiągi (ok. 2,5-3 klatek na sekundę).

Liczba zdjęć w sekwencji warunkuje natomiast to, jak często podczas fotografowania trzeba się zatrzymać i poczekać, aż aparat zapisze wykonane fotografie na karcie pamięci. Zależy to od: wielkości plików, szybkości procesora, pojemności bufora i szybkości transferu danych na kartę. Im większa liczba pikseli na matrycy i im mniejszą kompresję JPEG wybierzemy, tym większe pliki zostaną wygenerowane. Zazwyczaj najdłużej trwa zapisywanie plików RAW. Można ich wykonać od kilku do kilkunastu w serii. Znacznie lepiej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o format JPEG, których możemy wykonać nawet kilkadziesiąt w serii.

Autobraketing Ekspozycji

Warto zwrócić uwagę na funkcję „autobraketingu” ekspozycji: aparat wykonuje serię zdjęć jedno po drugim z różnymi wartościami takich parametrów, jak czas otwarcia migawki i otwór przysłony oraz ewentualnie moc błysku lampy błyskowej.

Funkcja ta przydaje się w skomplikowanych sytuacjach oświetleniowych, kiedy trudno jest ustalić właściwą ekspozycję.

Gdy żadne ze zdjęć wykonanych z użyciem funkcji autobraketingu nie ma prawidłowej ekspozycji, w późniejszej obróbce można skorzystać z funkcji HDR, która umożliwia połączenie w jeden obraz kilku klatek o rożnych ekspozycjach. Muszą jednak być spełnione dwa warunki: wszystkie zdjęcia muszą być tak samo kadrowane (statyw) i zapisane w formacie RAW.

Autobraketing Balansu Bieli

Na podobnej zasadzie do braketingu ekspozycji działa funkcja braketingu balansu bieli. Ma ona zastosowanie w oświetleniu mieszanym, bo różnicuje w kolejnych obrazach temperaturę barwową (dominantę barwną). Ponieważ jednak ustawienia balansu bieli są dodawane do zdjęcia dopiero w momencie zapisywania pliku, wykonywanie kilku ujęć staje się zbędne – aparat zapisuje jedną fotografię w postaci kilku plików z rozmaitymi ustawieniami.

Oczywiście opcja ta nie dotyczy trybu RAW, który umożliwia wprowadzenie tych samych ustawień w odpowiednim programie do obróbki obrazu.

Błyskawiczny Podgląd

Jedną z największych zalet fotografii cyfrowej jest możliwość natychmiastowego obejrzenia rezultatów pracy. Choć nie zachęcamy do kasowania zdjęć bezpośrednio w aparacie, czasem jest to konieczne. Najpierw jednak należy dokładnie przyjrzeć się fotografiom zapisanym na karcie.

Ocenę poprawności naświetlenia ułatwi histogram, czyli wykres liczby pikseli w tonach jasnych, średnich i ciemnych., oraz opcja pozwalająca na wskazanie prześwietlonych i niedoświetlonych partii, w których nie widać szczegółów.

Wysoka rozdzielczość monitora LCD oraz możliwość nawet kilkunastokrotnego powiększenia podglądu pozwalają na dokładne sprawdzenie ostrości.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments