Miasto Nocą

Miasto Nocą

Warto fotografować miasto tuż po zachodzie słońca, gdy palą się już latarnie, a niebo przybiera – w zależności od pogody i pory roku – bardzo ciekawe kolory: od głębokiego fioletu po jaskrawą czerwień. Ta pora nosi nazwę „magicznej godziny”. Dzięki temu, że nie panują jeszcze całkowite ciemności, zdjęcia nie będą zbyt kontrastowe i uda się zachować widoczne szczegóły na elewacjach budynków.

Czułość Matrycy i Używanie Statywu

Wbrew pozorom małe natężenie światła nie musi się wiązać ze zwiększaniem czułości matrycy. Fotografując miejskie krajobrazy w nocy, lepiej jest skorzystać ze statywu, wyłączyć VR i ustawić najniższą dostępną światłoczułość (100 lub 200 ISO).

Po ustawieniu kadru zasłońmy muszlę oczną (dłonią lub zaślepką), żeby wpadające przez nią światło nie zaburzyło pomiaru.

Prz czasach ekspozycji dłuższych niż 1/30 s skorzystajmy z opcji wstępnego uniesienia lustra, którego drganie w przeciwnym razie mogłoby spowodować poruszanie zdjęcia.

Korekta Ekspozycji Na Minus

Aparat, w oparciu o pomiar światła, automatycznie tak dobiera parametry ekspozycji, żeby jasność sceny była zbliżona do wzorca ( osiemnastoprocentowa szarość). Zdjęcie, po którym od razu widać, że wykonano je w nocy, powinno jednak być wyraźnie ciemniejsze. W tym celu należy skorygować ekspozycję o-1 lub -2EV w stosunku parametrów zaproponowanych przez aparat na podstawie pomiaru matrycowego. Taka korekta jest możliwa w trybie P,S i A.

RAW

Jeśli włączymy opcję zapisywania zdjęć w plikach RAW, podczas późniejszej edycji zdjęć z pewnością docenimy przydatność tego formatu do fotografii nocnej.

Zawiera on wielokrotnie większą liczbę odcieni niż JPEG, pozwala też na ustawienie balansu bieli dopiero w trakcie obróbki. Dzięki temu na zdjęciach widać więcej szczegółów zarówno w jasnych, jak i w ciemnych partiach obrazu.

Zapi w RAW-ach pozwoli ponadto posłużyć się następującym zabiegiem: jeśli nie możemy sobie pozwolić na długie czasy naświetlenia (bo na przykład fotografujemy z ręki), wykonujemy zdjęcia niedoświetlone o -1 EV. W ten sposób uzyskujemy dwukrotnie krótszy czas ekspozycji, natomiast późniejsze rozjaśnienie obrazu podczas edycji na komputerze nie spowoduje strat w jakości, jak miałoby to miejsce przy JPEG-u.

Porady Eksperta

Chcąc przekazać jak największą naturalność zdjęć nocnych, w większości przypadków. wbrew pozorom, należy zdjęcie nie doświetlić w stosunku do wskazań automatycznego pomiaru. Najlepiej zastosować matrycowy system pomiaru i stawić korekcję ekspozycji od -1 do -3 EV. Fotografia cyfrowa pozwala na natychmiastową korektę tych wartości w razie niezadowalającego efektu. Dobrze jest też obniżyć kontrast i fotografować z jakością zdjęć ustawioną na RAW.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments