Studio Fotograficzne

Studio Fotograficzne

Studio Fotograficzne

Ze względu na sposób pracy ze światłem dzielimy umownie rodzaje wnętrz studyjnych na białe i czarne. W jednym i drugim przypadku może to być światło dzienne, żarowe lub błyskowe.

W „białym studio” ściany są jasne (najlepiej szare). Takie studio wymaga mniej świateł (o mniejszej mocy).

Odwrotnie w „studio czarnym” – fotografowane sceny, modeli, przedmioty „wydobywamy” z ciemności za pomocą świateł. Ten system zapewnia pełną kontrolę nad oświetleniem, ale jest trudniejszy. Do modulowania oświetlenia potrzebne są ekrany blokujące lub odbijające światło (czarne i białe ekrany, blendy, aksamit, lustra, styropian, folia aluminiowa).

Pamiętajmy że najlepsze rezultaty daje umiejętne oświetlenie jednym modyfikowanym (np. dyfuzory lub blendy) źródłem światła. Resztę efektów uzyskujemy, stosując płaszczyzny odbijające lub blokujące światło.

Porady eksperta

Oświetlenie

Słońce było i jest dla nas podstawowym naturalnym źródłem światła. Należy o tym pamiętać, również fotografując w studio.

Najlepsze rezultaty uzyskamy, stosując jedno podstawowe, silne źródło światła, które może być modyfikowane za pomocą różnych akcesoriów (reflektory, dyfuzory, filtry) i odbite od rozmaitych powierzchni (ściana, lustro, ekran).

Stosowanie jednego źródła światła, naturalnego czy sztucznego, bezpośredniego lub rozproszonego, zawsze da miły dla oka i naturalny obraz fotograficzny.

Jest to szczególnie ważne przy fotografowaniu ludzi, wykonywaniu portretów, ale również przy oświetleniu przedmiotów i większych scen.

Metoda Czarnego Pola

Jest to metoda stosowana w oświetleniu studyjnym, wywodząca się z techniki mikroskopowej. Polega na częściowym zablokowaniu źródła światła ciemną, nieprzezroczystą płaszczyzną, która będzie stanowiła tło fotografii.

Promienie światła załamują się przy brzegach czarnego pola (tła) i równomiernie, ze wszystkich kierunków oświetlają obiekt.

Reprodukowanie – Kopiowanie

Zdarza się, że nagle musimy wykonać kopię jakiegoś dokumentu, którą chcemy wysłać do kogoś w innym mieście. Zaczyna się gorączkowe poszukiwanie kserokopiarki, faksu, skaner. Dziś wystarczą aparat cyfrowy i poczta elektroniczna.

Na czym to polega

Do wykonywania kopii czarno-białych służy specjalny tryb fotografowania dokumentów i ilustracji. Powinniśmy pamiętać, że kopiowanie nie może naruszać obowiązujących przepisów prawa autorskiego. Zawsze należy upewnić się, czy jest to dozwolone. Pracując np. w czytelni, należy wyłączyć wszystkie dźwięki w aparacie oraz lampę błyskową, aby nie przeszkadzać innym.

Oświetlenie

Aby wykonać reprodukcję, potrzebujemy jak najwięcej światła. Najlepsze jest rozproszone, np. w zachmurzony dzień lub w cieniu. Lampy błyskowej używamy przy dłuższych ogniskowych, z małej odległości nie oświetlimy równo dokumentu. Włączamy wyświetlenie linii pomocniczych na wyświetlaczu ( pomogą one utrzymać aparat równolegle do fotografowanego dokumentu lub książki). Wykonaną aparatem kopię możemy wydrukować, przeczytać na monitorze, umieścić na stronie www czy wysłać pocztą elektroniczną.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments