Wnętrza

Wnętrza

Różnice w poziomie oświetlenia

Często trudnością, z którą trzeba się zmierzyć przy fotografowaniu wnętrz, jest duże zróżnicowanie poziomu oświetlenia: okna są bardzo jasnymi plamami na tle ciemnych, niedostatecznie oświetlonych ścianach. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie pomiaru punktowego na przykład na ścianie lub wprowadzenie korekty ekspozycji +1 lub +2 EV przy pomiarze matrycowym. Okna wyjdą wtedy prześwietlone, za to całe wnętrze zostanie zarejestrowane poprawnie. Drugi sposób to posłużenie się techniką HDR. Polega ona na tym, że wykonujemy ze statywu kilka identycznie wykadrowanych ujęć z różnymi czasami naświetlenia. Dzięki temu na poszczególnych zdjęciach różne partie zostaną naświetlone prawidłowo. Następnie za pomocą odpowiedniego programu komputerowego ze wszystkich obrazów tworzymy jeden, poprawnie naświetlony, zawierający odpowiednią liczbę szczegółów zarówno w jasnych, jak i w ciemnych obszarach.

Stabilizacja Kadru

W pomieszczeniach często panuje niedostateczna ilość światła, więc trzeba stosować długie czasy naświetlania. Żeby ustabilizować aparat, niekoniecznie musimy się posługiwać statywem. Skuteczną metodą jest oparcie aparatu o ścianę lub mebel. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zwiększyć czułość i włączyć w obiektywie funkcję VR (stabilizacji obrazu).

Porady eksperta:

Ponieważ przy fotografowaniu wnętrz trudno obejść się bez statywu, a nie jest to sprzęt który mamy zawsze przy sobie, można wykorzystać inne sposoby uzyskania nieporuszonego zdjęcia. Do podparcia i ustawienia aparatu pod właściwym kątem mogą służyć: plecak, zwinięta kurtka, ale również szklanka, pudełko, książki. Nie chcąc poruszyć aparatu podczas wyzwalania migawki, należy użyć samowyzwalacza. Jeśli natomiast nie mamy na czym położyć aparatu, przykładamy sprzęt do ściany, aby maksymalnie go unieruchomić podczas wykonywania zdjęcia.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments