Automatyczne nastawianie ostrości

Automatyczne nastawianie ostrości

Po wciśnięciu do połowy spustu migawki aparat ustawia automatycznie ostrość, na obiekcie na którym nastawiony jest punkt AF. Sposób działania autofokusa zależy od wyboru jednego z trzech dostępnych trybów.

AF-A (auto-servo AF)

Aparat sprawdza czy fotografowany obiekt znajduje się w ruchu, czy nie. Dla motywów statycznych wybierane jest pojedyncze ustawienie ostrości, w którym po wciśnięciu wpustu migawki do połowy ostrość zostaje zablokowana (jak w trybie AF-S). Jeśli lustrzanka wykryje ruch głównego motywu, to układ autofokusa przełączany jest w tryb ciągłego ustawiania ostrości (tak jak w AF-C).

AF-S (single-servo AF)

Sposób pracy układu ustawienia ostrości przeznaczony do fotografowania motywów nieruchomych. Autofokus blokuje ostrość na obiekcie w momencie naciśnięcia spustu migawki do połowy. Dzięki temu możliwe jest przekomponowanie ujęcia, bez zmiany ostrości, pod warunkiem, że przytrzyma się wciśnięty spust. Migawka może być wyzwalana dopiero po potwierdzeniu ustawienia ostrości przez układ autofokusa – czyli po podświetleniu punktu AF.

AF-C (continous-servo AF)

Tryb przeznaczony do fotografowania motywów znajdujących się w ruchu. Po naciśnięciu spustu migawki do połowy układ autofokusa ustawia ostrość w centralnej części kadru a następnie śledzi przemieszczający się obiekt, starając się utrzymać na nim ostrość.. Migawka może być czasami wyzwolona przed potwierdzeniem ostrości przez układ autofokusa.

Samodzielne nastawienie ostrości

Tryb, w którym musimy samodzielnie ustawić ostrość za pomocą pierścienia znajdującego się na obiekcie. Szczególnie przydatny w sytuacjach, gdy główny motyw zdjęcia nie pokrywa się z położeniem punktów AF, jest mało kontrastowy lub pokryty drobnym, regularnym wzorem. Ułatwia panowanie nad ostrością podczas wykonywania autoportretów, fotografowania z wykorzystaniem statywu oraz przy robieniu zdjęć z niewielkiej odległości.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments