Zabezpieczenie oraz ochrona aparatu

Zabezpieczenie oraz ochrona aparatu

W żadnym wypadku nie powinno się transportować sprzętu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Zdecydowanie warto już przy zakupie aparatu przeznaczyć na nie część wypadków. Do codziennego użytku wystarczy dobra torba z nylonu, najlepiej wyglądem nie przypominająca torby fotograficznej (Karta, przede wszystkim Crumpler, niektóre modele Lowepro), co znacznie zmniejszy ryzyko „namierzenia” przez złodzieja.

Na ekspady w teren polecamy torby, kabury, plecaki – przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych, często odpowiednio oznaczone np. Aw – All Weather. Dla pełnego zabezpieczenia – również mechanicznego oraz w trudne warunki (np. na jacht czy rafting) najlepsze są specjalistyczne skrzynki, jak PELI (USA: Pelican). Zdecydowanie warto wybierać spośród produktów z wieloletnią lub dożywotnią gwarancją. Dobre „opakowanie” jest zawsze tańsze i skuteczniejsze od najlepszego ubezpieczenia i gwarantuje nam sprawne fotografowanie do końca fotograficznej ekspady, nawet na koniec świata.

Czyszczenie matrycy

Aby usunąć zanieczyszczenia z matrycy, posługujemy się opcją „uniesienie lustra”, aparat kierujemy bagnetem w dół i postępujemy zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na monitorze. Pod żadnym pozorem nie dotykamy matrycy, sposób ten polecam tylko w sytuacji gdy nie mamy możliwości oddania aparatu do serwisu.

Porady eksperta

Ze względu na ciągły brat systemu zabezpieczającego matrycę przed zabrudzeniem, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie wymiany obiektywów w trudnych warunkach.

Jeśli jednak mamy na karcie zdjęcia z widocznymi zabrudzeniami matrycy, a zanieczyszczenia są na grupie zdjęć w tym samym miejscu, można użyć funkcji z menu ustawień aparatu. Wzorzec do usuwania skaz. Po uaktywnieniu tej funkcji należy zrobić zdjęcie białego obiektu (np. kartki papieru), który jest umieszczony w odległości ok 10 cm. od obiektywu. Aparat ustawi ostrość na nieskończoność i wykona wzorzec zanieczyszczeń znajdujących się na matrycy na tle nieostrego białego tła. Ten wzorzec zostanie użyty przez odpowiedni program (np. Capture NX 2) do usunięcia zanieczyszczeń na plikach RAW, na których są one widoczne. Wzorca tego nie da się obejrzeć na ekranie komputera.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments