Komputer i Monitor

Komputer i Monitor

Współczesna ciemnia

Kiedyś rola fotoamatora ograniczała się do naciśnięcia spustu migawki i wyboru zdjęć do powiększenia. Ambitni miłośnicy fotografii czarno-białej samodzielnie wywoływali filmy i odbijali zdjęcia w domowych ciemniach. Prawie nikt nie robił sam odbitek kolorowych. Zajmowały się tym specjalistyczne laboratoria. Fotografia cyfrowa dała użytkownikowi pełną kontrolę nad każdym etapem powstawania odbitki ( w domowych warunkach najczęściej wydruku). Zaawansowani miłośnicy fotografii mogą precyzyjnie dostroić parametry zdjęcia do swoich wyobrażeń. Osoby, którym odpowiadało oddawanie naświetlonych filmów do laboratoriów fotograficznych, nadal mogą korzystać z ich usług – zamiast filmu przynosząc nośnik z plikami. Jednak perspektywa posiadania domowego fotolaboratorium kusi. Dziś nie wiąże się to z koniecznością zapisywania się na korepetycje z chemii – wystarczy odpowiedni komputer.

Komputer

Jest to podstawowe narzędzie w cyfrowym odpowiedniku ciemni. Większość aparatów i drukarek pozwala na druk bez użycia komputera, ale nic nie zastąpi odpowiednio skompletowanej stacji roboczej.

Im pojemniejszy dysk, tym więcej zdjęć będzie można na nim archiwizować. Im więcej pamięci i im szybszy procesor, ty, lepiej będą działały programy niezbędne do edycji fotografii.

Wybierając komputer, należy wziąć pod uwagę rozdzielczość posiadanego aparatu (im wyższa, tym bardziej potrzebny większy dysk i szybszy procesor). Zanim kupimy programy do edycji plików graficznych, warto najpierw wypróbować ich darmowe wersje testowe. Dzięki temu upewnimy się, jakie są minimalne wymagania sprzętowe danej aplikacji i przy jakiej konfiguracji działa ona wystarczająco sprawnie.

Monitor

Komputer to nie wszystko.

Niezbędny jest dobry monitor o jak największej przekątnej ekranu, wysokiej rozdzielczości i dużym kontraście.

W trosce o zdrowe oczy podczas pracy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu – im dłuższa przekątna, tym dalej trzeba usiąść. W pomieszczeniu powinno panować światło rozproszone: przestrzeń za monitorem nie powinna być ciemna. Dobrym ćwiczeniem, które pozwala odpocząć zmęczonym oczom, jest spoglądanie co jakiś czas na obiekty znajdujące się w innej odległości niż monitor.

Kalibracja Monitora

Jednym z podstawowych warunków prawidłowej oceny obrazu jest poprawne wyświetlanie kolorów, kontrastu i rozpiętości tonalnej. Do tego niezbędna jest kalibracja monitora.

Osobnym zagadnieniem jest zgodność tego co widzimy na skalibrowanym monitorze z wydrukiem. Do kalibracji monitorów i drukarek służą specjalne urządzenia (kalibratory) lub programy.

Myszka

Najpopularniejszym urządzeniem służącym do komunikowania się z komputerem jest myszka. Jednak nawet najbardziej skomplikowana czasem nie wystarczy do obróbki zdjęcia.

Tablet graficzny

Do precyzyjnej pracy przy obróbce i retuszu zdjęć najlepszy jest tablet graficzny. Powierzchnia robocza tabletu odpowiada w przybliżeniu proporcjom ekranu (typowe lub panoramiczne). Możemy również za pomocą programu wybrać powierzchnię roboczą tabletu. Zamiast myszki (do niektórych modeli tabletu jest również dołączana mysz bezprzewodowa) posługujemy się specjalnym rysikiem ( tzw, piórem). Powierzchnia tabletu jest czuła na nacisk końcówki pióra. Dzięki temu możemy używać pióra jak zwykłego ołówka, pędzla i gumki. Piórem możemy też rysować i dokonywać selekcji wybranych obszarów obrazu. Końcówce pióra możemy przypisać dowolne narzędzie malarskie i retuszerskie wybranego programu do edycji zdjęć. Oprócz pióra do dyspozycji jest elektroniczny odpowiednik aerografu, którym możemy malować obszary o dowolnej wielkości i kształcie z wybraną siłą krycia, przezroczystości i rodzaju powierzchni.

Tablet jest jedynym rozwiązaniem jeżeli chcemy w pełni i precyzyjnie wykorzystać narzędzia programu edycyjnego.

Dużą zaletą posługiwania się piórem wraz z tabletem jest naturalna pozycja ręki i układ dłoni, który zapobiega zmęczeniu i chroni nas przed typowymi schorzeniami i zwyrodnieniami, częstymi przy długotrwałej pracy z myszką.

Czytniki kart pamięci

Jeżeli nie mamy wbudowanego w komputer, trzeba zaopatrzyć się w zewnętrzny. Najlepiej sprawdzają się czytniki typu „wszystko w jednym”, kompatybilne z najpopularniejszymi standardami nośników pamięci. Warto zwrócić uwagę, by czytnik potrafił wykorzystać zalety najnowszych kart pamięci, czyli np. szybkość przesyłu danych nośników Compact Flash wykorzystujących technologię UDMA (Ultra Direct Memory Access).

DYSKI TWARDE CD – DVD

Pliki cyfrowe warto dla bezpieczeństwa przechowywać na kilku różnych nośnikach pamięci. Archiwizacja wszystkich cennych zdjęć w jednym miejscu może się skończyć ich utratą w razie nieodwracalnej awarii lub przypadkowego zniszczenia nośnika. Dlatego warto tworzyć kopie zapasowe na zewnętrznych dyskach twardych, których pojemność liczy się w setkach gigabajtów, a nawet w terabajtach. Archiwizować fotografie można również na nośnikach CD/DVD I Blueray.

Wybór drukarki

Do drukowania w domu najlepsza będzie drukarka atramentowa. Koszt zakupu i eksploatacji przeliczony na cenę jednego wydruku jest porównywalny z cenami odbitek w niektórych laboratoriach. Planując zakup drukarki, decydujemy o jej przeznaczeniu. Może to być:

  • urządzenie wielofunkcyjne
  • drukarka 10×15
  • drukarka fotograficzna A4
  • drukarka A3+

Drukarki fotograficzne drukują sześcioma lub ośmioma kolorami tuszu. Urządzenia biurowe używają tylko czterech kolorów.

Mała drukarka jest najlepszym wyborem, jeżeli zależy nam na drukowaniu w formacie pocztówkowym, dodatkową zaletą jest możliwość pracy takiej drukarki na zasilaniu akumulatorowym.

Do zastosowań domowych najczęściej wybiera się drukarki formatu A4.

Do druku fotografii wybieramy wersje sześciokolorowe.

Ważna rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, jest możliwość wymiany tylko jednego koloru tuszu.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments